Будимпешта

Будимпешта
4 дена / 3 ноќи / автобус

1 ден 07.03.2018 СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА

Состанок на групата пред спортската сала Борис Трајковски во 16.00 часот. Тргнување за Будимпешта во 16.30 часот. Се патува преку Србија со куси попатни паузи. Ноќно возење.

2 ден 08.03.2018 БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Факултативно Ве водиме на  панорамскоразгледување на градот: Споменикот на Милениумот, Операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, Парламентот, црквата “Св. Стефан”, мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата, црквата “Св. Матејас”, Рибарската тврдина… слободно време за индивидуални прошетки. Сместување во хотел. Ноќевање.

3 ден 09.03.2018 БУДИМПЕШТА – ВИЕНА

Појадок.Препорачуваме факултативна посета на Виена, со попатна пауза во аутлет шопинг центарот PARNDORFF. Панорамско разгледување на градот: Рингот, Парламентот, Виенската Опера, градското Собрание, Палатата Хофбург, Катедралата Св.Стефан. Слободно време за прошетки низ стариот дел на градот. Враќање во Будимпешта. Ноќевање.

4 ден 10.03.2018 БУДИМПЕШТА – БРАТИСЛАВА

Појадок. По појадокот одиме на факултативна посета на Братислава. Разглед на градот со локален водич: средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Михалската порта, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy во која Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирел својот прв концерт… Слободно време за индивидуалниактивности,ручек, прошетки. Во договорено време враќање во Будимпешта. Вечерта, предлагаме крстарење со брод по Дунав. Враќање во хотел. Ноќевање

5 ден 11.03.2018 БУДИМПЕШТА – СЕНТ АНДРЕА

Појадок. Одјавување од хотелот. Одиме на факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби, богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Враќање во Будимпешта. Слободно попладне за индивидуални прошетки низ Будимпешта. Поаѓање за Скопје во вечерните часови. Се патува преку Србија со попатни паузи за одмор.

6 ден 12.03.2018 СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во утринските часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 31.01.2018: 109 евра / 6.760 денари

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 119 евра / 7.380 денари

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • 3 ноќевања во хотел 3* НП во Будимпешта (околина)
 • Организација и водство на програмата
 • Лиценциран туристички придружник
 • Организиран трансфер од Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес
  * Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Доплата за еднокреветна соба 4.650 денари
 • Влезници за музеи и културно-историски знаменитости
 • Посета на Виена и OUTLET SHOPING CENTER PARNDORF (35€)
 • Посета и разглед на Братислава 25€
 • Посета на Сент Андреа (10€)
 • Крстарење по Дунав (15€)
 • Задолжително патничко осигурување 190 денари
 • Разглед на Будимпешта со локален водич (10€)

Општи напомени:
– За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
– Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
– Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
– За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
– Останатите услови на патување важат според годишниот програм на ТА Метфил
– Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
– Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.
– Пасошот треба да важи минимум 3 месеци пред истек на неговата валидност од планираниот датум на враќање.