КЕМПИНСКИ – БАНСКО

Хотел Kempinski 5* – Банско – Зима 2017/2018    

https://www.kempinski.com/en/bansko/hotel-grand-arena/

 

Early booking: за резервации направени 90 дена пред пристигање и платени 5 дена по добивање на потврда од хотелот ,

15% попуст од недела до четврток, и 6% попуст за петок и сабота

(попустот важи за период на престој од 01.12 – 10.03 со исклучок на периодот 22.12.2017 – 01.01.2018

термини 01.12-21.12.2017

(мин.3 за викенд)

22.12-26.12.2017 27.12.2017-01.01.2018 02.01-17.02.2018

(мин.3)

18.02-10.03.2018

(мин.3)

11.03-24.03.2018 25.03-09.04.2018
тип на соба недела-четврток петок и сабота мин.3 мин.5 недела-четврток петок и сабота) 7+ недела-четврток петок и сабота 7+ мин.3; 5=4, 7=6 мин.3;    5=4, 7=6
deluxe room SGL tv. 73 120 145 266 166 202 160 140 202 145 132 105
DBL tv. 87 136 154 266 179 217 178 153 217 163 150 123
SGL mv. 87 136 163 275 182 217 178 153 217 163 150 114
DBL mv. 99 152 172 275 195 233 196 166 233 181 169 132
executive room SGL 105 158 200 320 198 249 196 176 249 181 169 132
DBL 119 174 218 320 211 263 214 195 263 200 187 150
junior suite SGL/DBL tv. 131 197 236 393 243 294 238 217 294 218 205 169
SGL/DBL mv. 144 213 254 412 255 310 257 230 310 236 223 178
deluxe suite SGL/DBL 169 260 309 443 300 365 296 287 365 291 269 214
alpine suite SGL/DBL 201 307 364 489 339 410 342 342 410 345 324 260
доп.легло возрасен 45 45 45 66 45 45 45 45 45 45 45 45
вечера возрасен 26 26 26 29 27 27 27 27 27 27 26 26
вечера дете 6-11,99 год. 14 14 14 15 14 14 14 14 14 14 14 14
Задолжително: Туристичка такса од 1€ по лице на ноќ (деца до 5,99 год. не плаќаат т.т.)
Цените се дадени по соба (цена за еден возрасен во SGL, за двајца во DBL соби) за 1 ноќевање, во евра.

Плаќање исклучиво во денарска противвредност 1 евро = 62 МКД

 

 

Во цената е вклучено: Во цената не е вклучено:
 • Ноќевање со појадок
 • туристичка такса
 • бесплатен Wi-Fi
 • ски гардеробер
 • детско катче
 • сауна (финска и био)
 • парна бања (хамам, арома бања)
 • внатрешен и надворешен базен
 • фитнес центар
 • снежна соба

НАПОМЕНА:

 • Во период 27.12 – 09.01 задолжителна доплата за вечера
 • Задолжителна божиќна вечера на 24.12.2017 со доплата од 65 евра по лице, за деца 6-11,99 год. 32,5 евра
 • Задолжителна новогодишна гала вечера на 31.12 со доплата од 125 евра по лице, деца 6-11,99 год. 62,5 евра (без пијалок)

 

 

Политика за деца:

Деца 0-5,66 год. – со два возрасни во соба – бесплатно

Деца 6-11,99 год. – доплата од 25 евра на ноќ

Deluxe toom/Executive room /Junior suite Deluxe / Alpine Suite
 1 adl + 1 chd 0-5,99 – цена за single room  1 adl + 1 chd 0-5,99 или  6-11,99- цена за suite
 1 adl + 1 chd 06-11,99 – цена за double room  1adl + 2 chd 0-5,99 – цена за suite
 1adl + 2 chd 0-5,99 – цена за single room  1adl + 2 chd 6-11,99 – цена за suite + 25eur
 1adl + 2 chd 6-11,99 – цена за double room + 25eur  1 adl + 2chd 0-5,99 & 6-11,99 – цена за suite
 1 adl + 2chd 0-5,99 & 6-11,99 – цена за double room  2adl + 1 или 2 children – цена за suite
 2adl + 1 chd 0-5,99 – цена за double room  2 adl + 1 chd 6-11,99 или 2 chd 0-5,99 & 6-11,99 – цена за suite + 25eur
 2 adl + 1chd 6-11,99 –  цена за double room + 25eur  2 adl + 2chd 6-11,99 – цена за suite + 45 eur

 

 

Check in: после 15:00 – Check out: пред 12:00;

Паркинг 10€ на ден (32 паркинг места – нема можност за резервација на паркинг место );

 

 

Специјална понуда:

 • Во период 11.03 – 09.04.2018
 1. За мин. 2 ноќи од недела до четврток, и мин. 3 ноќи за време на викенд
 • Бесплатна вечера на денот на пристигнување
 • 15% попуст во лоби барот од 17-19:00 часот од недела до четврток
 • Една AlphaSphere сеанса или 20 минути солариум по лице за престој
 1. За мин. 5 и 7 ноќи
 • 5=4 и 7=6
 • Вино и овошје во собата на денот на пристигнување
 • Бесплатен паркинг според расположливост
 • Во период 25.03-09.04.20184
 • Деца до 11,99 год. Бесплатно на дополнително легло

 

Опис на собите:
Double Deluxe (35-40 m) има два кревети или еден брачен кревет, мини бар, клима, греење, ТВ, телефон, сеф, купатило.
Double Executive (40-42 m) има француски лежај, директен пристап до SPA&Welness центарот.
Јunior Suite (45 m) има брачен кревет, дневна соба, клима, сеф, мини бар, ДВД, купатило со туш кабина, балкон.
Deluxe Suite (70 m) има спална со француски лежај, дневна соба, клима, сеф, мини бар, балкон, ДВД, купатило со туш кабина, интернет.
Аlpine Suite (80 m) има одвоена спална со брачен кревет, дневна, клима, мини бар, сеф, ДВД, балкон, интернет, сауна и џакузи во тоалетот.

 

Политика на отказ:

 • За резервации во висока сезона – 22.12.2017-01.01.2018 :

Откажување на резервацијата 45 дена пред пристигање – без пенали
Откажување на резервацијата помалку од 45 дена пред пристигање – 100% пенали за првата вечер заедно со сите доплати

Откажување на резервацијата помалку од 30 дена пред пристигање – 50% пенали од резервацијата заедно со сите доплати

Откажување на резервацијата помалку од 14 дена пред пристигање или No show – 100% пенали заедно со сите доплати

 • За резервации во сите останати термини:

Откажување на резервацијата 21 дена пред пристигање – без пенали

Откажување на резервацијата помалку од 21 дена пред пристигање – 50% пенали од резервацијата заедно со сите доплати

Откажување на резервацијата помалку од 15 дена пред пристигање или No show – 100% пенали заедно со сите доплати

 • За порано заминување од хотелот, не се рефундираат средства

 

 

 

Попустите за рана резервација не се однесуваат на доплатите за дополнително легло и вечера, трансферите, спа процедурите…

Попустите за рана резервација неможат да се комбинираат со предходно споменатите специјални понуди.

 

Легенда

SGL – еднокреветна соба

DBL – двокреветна соба

 1. – town view – поглед град
 2. – mountain view – поглед планина

adl – возрасен

chd – дете