ОСТРОГ – БУДВА – ДУБРОВНИК

 ВЕЛИГДЕН

БУДВА-ДУБРОВНИК-ОСТРОГ

 

1 ден 05.04.2018 (четврток)  Кочани – Скопје – Острог – Будва

Состанок на групата на договорено место. Поаѓање за Будва во 22.00 часот од Скопје. Се патува преку Косово и  Албанија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

ostrog(11)

2 ден 06.04.2018 (Петок)  Острог – Будва

Пристигнување во Св. Стефан, едно од најмонденските летувалишта на црногорското приморје, кратка пауза за разглед или кафе и поаѓање за Будва. Сместување во приватни апартмани во Будва. Слободно попладне за одмор и индивидуални прошетки низ Будва. Препорачуваме прошетка низ стариот дел на Будва посета и разглед на црквите Св.Иван, Св. Марија, плоштадот.. или пак воздишка за кафе или ручек во некој од бројните кафулиња и ресторани долж морскиот брег. Ноќевање.

manastirot-ostrog-hristijani-posetenost-sveto-mesto-01

3 ден Ден (07.04.2018) сабота Будва – Дубровник

Можност за факултативна целодневна посета на Дубровник. Патувањето се одвива преку Тиват со траект до Дубровник. Градот каде се снимаа дел од сцените на познатата серија “Гејм оф Тронс“ денес, е под светската културна заштита на УНЕСКО и е несомнено една од најубавите светски дестинации за посета. Раглед и прошетка на стариот дел на градот; Плаца, Онофриевата чешма, Орландовиот Столб, Градскиот ѕвонарник, црквата Св.Влах, Дубровачката катедрала… Враќање во Будва. Ноќевање.

 

4 ден (08.04.2018) недела Будва – Острог – Скопје – Кочани

Напуштање на хотелот и патувањето продолжува кон Манастирот на Василие Острошки, сместен во високо карпест предел. Манастирот претставува најголемото Црногорско светилиште и секоја година привлекува мноштво поклоненици. Основан е од страна на Св. Василије Острошки во XVII век. Се верува дека неговите мошти кои се наоѓаат во Горниот Манастир се чудотворни, а виновата лоза која расте покрај карпите на прочуениот манастир е лековита, односно нејзините плодови ја лечат неплодноста. Патувањето продолжува кон Македонија, ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Велес во доцните вечерни часови.

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 4280     3.660,00 денари

За уплати до 15.02.2018

 

ОРГАНИЗИРАН ПРЕВОЗ ОД КОЧАНИ, ШТИП, ВЕЛЕС, НЕГОТИНО, КАВАДАРЦИ, СКОПЈЕ

Во цената на аранжанот е вклучуено:

– Превоз со високо туристички автобус на наведената релација

– Сместување во студија и апартмани

– Попатна посета на Св.Стефан

– Организирана посета на Острог

– Организација, реализација и придружник на патувањето

 

Во цената НЕ е Вклучено:

– Факултативна посета на Дубровник 10€ (За реализација е потребно минимум од 30 патници)

– Превоз од Долниот до Горниот манастир Острог-повратна 3€ (доплата на лице место)

– Влезници по музеите и културно историските споменици

– Задолжително патничко и здравствено осигурување

 

НАПОМЕНА:

За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.

Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

Усмени резервации се неважечки

Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата

Важат општите услови на патување на ТА Метфил

Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.